
Firma Transinkasso działa w branży transportu samochodowego, tak naprawdę jest to jednak bardzo specyficzna kancelaria prawnicza. Praca nad projektem tej przestrzeni biurowej została poprzedzona analizą potrzeb i specyfiki pracy poszczególnych działów. Przy pracy wymagającej maksymalnego skupienia, a także częstych rozmów telefonicznych z klientami koncepcja ‘open space’ów’ została odrzucona już na wstępie.
Liczne badania potwierdzają jednak, że praca w grupie, stworzenie miejsc sprzyjających wymianie doświadczeń i pomysłów pobudzają kreatywność i podnoszą efektywność pracy. Nie chcieliśmy także , by biuro miało klimat jak z powieści Kafki – długi, ciemny, wąski korytarz z mnóstwem drzwi do ciasnych pokoików.
Zaprojektowaliśmy maksymalnie szeroką komunikację, która jest doświetlona naturalnie poprzez szklane drzwi gabinetów. Korytarz ‘rozlewa się’ na otwartą przestrzeń ‘lounge’ w centralnej części biura wraz z aneksem kuchennym na kawę czy herbatę. Tuż obok jest wydzielona kuchnia w której możemy przygotować dla siebie bardziej złożony posiłek. Także strefa wejściowa dla klientów przy której znajduje się większa sala konferencyjna zaprojektowana jest jako otwarta i pełna naturalnego światłą. Mała sala konferencyjna zlokalizowana jest przy strefie kawowej, jednak jej wydzielenie nie jest oczywiste. Szklane ściany zapewniają izolację akustyczną nie zamykając przestrzeni optycznie. To co łączy całe biuro to idea ‘ krajobrazu widzianego z drogi’ i zieleń, która ma tak pozytywny wpływ na efektywność pracy - wprowadzanie roślinności zwiększa efektywność nawet o 15%. Dlatego też w strefie lobby zagościł ogród wertykalny, czyli ściana pokryta żywą roślinnością, a kolor zielony został wprowadzony w elementach wykończenia.
Chcieliśmy także by finalnie każdy z pracowników poczuł, że ma wpływ na to jak wygląda jego stanowisko pracy, by utożsamiał się z miejscem w którym spędza tak wiele godzin. Zostały przydzielone zadania dla poszczególnych zespołów - wybór ‘ złotych myśli’ , które w formie przestrzennych napisów pojawiły się na ich ścianach. a także samo dopasowanie układu biurek do ich potrzeb. W początkowych tygodniach w pokojach ograniczono meble, by w szybki sposób można było ‘wędrować’ biurkiem i znaleźć optymalny układ dla danej osoby.
Realizacja biura które ‘działa’ - sprzyja kreatywności i zaspokaja tak różne potrzeby pracowników, to ogromna przyjemność.
Projekt:
Julia Koczur, Maria Kobylańska
Zdjęcia:
Thosemoments
Inwestor:
Transinkasso
Data:
jesień 2015 r.
Współpraca:
Kolektyf