Nasza pracownia posiada wieloletnie doświadczenie w projektowaniu obiektów państwowej służby zdrowia oraz prywatnych klinik medycznych, dzięki czemu doskonale rozumiemy unikalne wymagania związane z projektowaniem dla tej branży. Projektujemy przestrzenie, które są dopasowane zarówno do potrzeb personelu jak i pacjentów. Współpraca z doświadczonymi projektantami branżowymi pomaga nam tworzyć projekty w krótkich terminach i zgodnie z założonym budżetem, uwzględniające wszelkie regulacje i przepisy prawa dotyczące obiektów medycznych.
Faza przedprojektowa
- BRIEF – ustala program uwzględniający zastaną sytuację techniczną, założenia Inwestora i wymagania Użytkowników
- INWENTARYZACJA (dla obiektów istniejących) – wykonana przez nasz zespół projektowy lub skaning 3D
Projekt koncepcyjny
- KONCEPCJA ZAGOSPODAROWANIA (dla nowej zabudowy, przebudowy i rozbudowy) – 2 wersje w skali 1:500 lub 1:200
- KONCEPCJA FUNKCJONALNA – 2 koncepcje funkcjonalne 2D wraz z pokazaniem schematycznej bryły obiektu (dla nowej zabudowy, przebudowy i rozbudowy)
- PROJEKT TECHNOLOGII MEDYCZNEJ – wraz z listą wyposażenia
- PROGRAM FUNKCJONALNO–UŻYTKOWY opis wraz z częścią rysunkową
Projekt budowlany i wykonawczy
- PROJEKT ZAGOSPODAROWANIA DZIAŁKI lub TERENU (dla nowej zabudowy, przebudowy i rozbudowy) – w zakresie usytuowania obiektu, układu komunikacyjnego, a także informacji co do obszaru oddziaływania
- PROJEKT ARCHITEKTONICZNO-BUDOWLANY – zawiera układ przestrzenny, a także wykaz projektowanych rozwiązań technicznych i materiałowych
- PROJEKT TECHNICZNY – określa rozwiązania instalacyjne i konstrukcyjne, a także charakterystykę energetyczną
- DECYZJA O POZWOLENIU NA BUDOWĘ – uzyskana w imieniu Inwestora
- PROJEKT WYKONAWCZY – uszczegóławia zakres projektu budowlanego na potrzeby realizacji
Zobacz krok po kroku proces powstawania projektu i jego realizacji
Z naszego doświadczenia wynika, że kluczowe dla sprawnej realizacji inwestycji jest określenie oczekiwań, niezbędnego zakresu prac, uzgodnień, a także czasu i kosztów realizacji. Ważne jest także, by ustalić optymalny zakres dokumentacji.
1. Ustalenie programu (BRIEF)
Pracę nad każdym projektem rozpoczynamy od poznania wymagań Inwestora i potrzeb Użytkowników. Kluczowe dla projektu jest ustalenie w jaki sposób będzie wykorzystywana zaprojektowana przez nas przestrzeń. W tym celu rozmawiamy, oraz przygotowujemy dla was ankietę, która pomaga nam usystematyzować wytyczne.
Analizujemy także zastałą sytuację formalno–prawną i aktualną dokumentację obiektu. Organizujemy na obiekcie spotkanie wielobranżowe z działem technicznym, w celu omówienia zagadnień związanych z infrastrukturą.
2. Inwentaryzacja
Na tym etapie opracowania przygotowujemy podkłady projektowe, które jesteśmy w stanie wykonać na podstawie rzutów przekazanych przez Inwestora, klasycznej inwentaryzacji wykonanej przez zespół projektowy, bądź metodą laserowego skaningu 3D, którą rekomendujemy szczególnie przy obiektach zabytkowych.
W szczególnych przypadkach opracowujemy także ekspertyzę budowlaną lub ocenę stanu technicznego, by móc jednoznacznie określić zakres koniecznych prac konstrukcyjnych.
3. Koncepcja funkcjonalna
Na podstawie wcześniej uzyskanych informacji wraz z branżystami przygotowujemy dwie koncepcje układu funkcjonalnego zgodne z założeniami brief-u i przepisami (w szczególności p.poż i hig.-san). Na spotkaniu z Inwestorem i Użytkownikiem omawiamy wspólnie najlepsze rozwiązania z obu wersji. Finalnie wykonujemy koncepcję docelową, która zawiera także podstawowe elementy technologii medycznej.
4. Projekt technologii medycznej
Na podstawie koncepcji docelowej opracowujemy kompletny projekt technologii medycznej obejmujący opis planowanego funkcjonowania obiektu (komunikacja, zatrudnienie, leki, narzędzia, dezynfekcja, odpady, sterylizacja). Projekt ten również doprecyzowuje wymagania budowlano–instalacyjne, określając wymagania technologiczne, a także zawiera szczegółową listę wyposażenia.
5. Program funkcjonalno-użytkowy (PFU)
To bardzo istotny moment w procesie inwestycji. Na podstawie dobrze przygotowanego PUF możecie Państwo rozpisać przetarg, lub przygotować zapytanie ofertowe w celu wyłonienia wykonawcy. Możemy mieć też pewność, że otrzymane oferty będą możliwe do porównania, bo będą obejmować taki sam zakres prac.
Program funkcjonalno-użytkowy zawiera listę niezbędnych uzgodnień formalno-prawnych, opis stanu istniejącego, listę koniecznych prac konstrukcyjno-budowlanych oraz prac z zakresu wszelkich instalacji, uwarunkowań przeciwpożarowych oraz wymagań wynikających z projektu technologii medycznej.
6. Projekt budowlany
Dla Inwestycji wymagających uzyskania pozwolenia na budowę przygotowujemy pełną dokumentację projektową w zakresie określonym w przepisach budowlanych.
7. Projekt wykonawczy (PW)
Dokumentacja wykonawcza zawiera wszelkie dane niezbędne do WYKONANIA inwestycji. Na tym etapie powstają uszczegółowione projekty architektury, konstrukcji, instalacji sanitarnych, elektrycznych i gazów medycznych, a także zestawienia i niezbędne opisy. Na podstawie PW możliwe jest weryfikowanie prac wykonanych przez ekipy budowlane, co znacznie ułatwia życie Inwestora.
8. Projekt wnętrz
Przywiązujemy duże znaczenie do tej fazy projektu, bo wiemy jak wiele zależy od wyboru i zaprojektowania wyposażenia wnętrz. Na tym etapie pracujemy z konkretnymi materiałami, wyposażeniem, oświetleniem, rozmawiamy z dostawcami i sprawdzonymi wykonawcami. Dla ułatwienia procesu zamówień opracowujemy „listę wyposażenia” zawierającą zdjęcie produktu, ilość, przykładową cenę i link do strony. Przygotowujemy wzorcownię, w ramach której pokazujemy na żywo stałe elementy wyposażenia. Finalnie powstają bardzo szczegółowe rysunki z rozrysowanymi ścianami, sufitami podwieszanymi, projektami mebli, detalami artystycznymi i wybranym wyposażeniem, a także wizualizacje wszystkich projektowanych pomieszczeń.
Przed przystąpieniem do realizacji spotykamy się z wykonawcą na budowie celem omówienia całego opracowania.
9. Realizacja
Na życzenie Inwestora prowadzimy zastępstwo Inwestorskie. Jesteśmy w stałym kontakcie z wykonawcami, śledzimy i nadzorujemy pracę na inwestycji co daje więcej czasu wolnego i mniej zmartwień naszym Klientom.
10. Projekt powykonawczy
Warto po zakończonej realizacji nanieść na dokumentację wszelkie zmiany wprowadzone na budowie. Pozwoli to w przyszłości na spawane działanie w przypadku konieczności reorganizacji przestrzeni.
Zakres i metodę pomiarów obiektu dostosowujemy do sytuacji zastanej. Dla obiektów zabytkowych rekomendujemy zawsze pomiary metodą laserowego skaningu 3D. Na tak przygotowanych podkładach możemy zaznaczać ściany do wyburzenia.
To bardzo ważny etap procesu projektowego. Dobrze ustawiona funkcja stanowi fundament dalszych działań. Dodatkowe uwzględnienie wszystkich wymogów technologii medycznej pozwalają na prawidłowe funkcjonowanie obiektów i finalnie zapewniają nam zadowolenie Użytkowników.
Dzięki nim możecie być Państwo pewni jak będzie wyglądał efekt finalny realizacji.