Zabytkowy obiekt Dolnośląskiego Centrum Onkologicznego to miejsce, gdzie na 250 m² zaprojektowaliśmy nowoczesną pracownię PET-CT (pozytonowa tomografia emisyjna). Badanie tą metodą jest jednym z największych osiągnięć w diagnostyce nowotworów. Stało się ono integralną częścią nowoczesnego obrazowania i wykrywania raka, ponieważ potrafi wykazać zmiany niewidoczne jeszcze w innych badaniach diagnostyki obrazowej.
Podczas badania, po podaniu pacjentowi dawki radiofarmaceutyku z izotopem, możemy przebadać cały organizm – od stóp do głów. Walka z rakiem to często wyścig z czasem, dlatego tym bardziej w trakcie pracy mieliśmy pełną świadomość, jak ważne było uruchomienie pracowni w terminie.
Nasze działania nie były proste, zarówno ze względów formalnych, jak i wykonawczych. Obiekt DCO objęty jest ochroną konserwatorską. Dodatkowo, przy tego typu pracowniach, konieczne jest wykonanie i uzgodnienie projektu ochrony radiologicznej. Projekt ten wykazał konieczność zabezpieczenia ścian warstwą ołowiu, co znacząco dociążyło konstrukcję.
Wzmocniliśmy więc stropy i całkowicie zmieniliśmy pierwotny układ funkcjonalny oddziału ginekologii, dostosowując go do potrzeb techniczno-przestrzennych nowo powstałej pracowni. Wszelkie prace musiały być prowadzone wyłącznie na naszej kondygnacji, ponieważ na pozostałych piętrach oddziały musiały normalnie funkcjonować.
Przebudowy istniejących obiektów to jak operacja na żywym organizmie – zawsze podczas odkrywek znajdujemy niespodzianki i musimy podejmować szybkie decyzje na budowie. Tym razem było podobnie, jednak finalnie projekt i realizacja trwały jedynie 9 miesięcy. Wszystko to dzięki sprawnej współpracy kierownika pracowni PET-CT, dr n. med. Andrzeja Kołodziejczyka, zespołu projektowego, wykonawczego (Delbud PU Kazimierz Klaus) oraz dostawcy sprzętu medycznego (Siemens).